شمارش معکوس خشک شدن سد میناب آغاز شد/ غیر بهداشتی بودن آب شرب بندرعباس تایید نشد

مديرعامل شركت سهامي آب منطقه اي هرمزگان گفت:در حال حاضر حجم مفید سد استقلال میناب کمتر از سه میلیون متر مکعب است و فقط برای یک هفته می توان برای شرب مردم از این آب استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نافذآنلاینمحمد باقر حیدری ،مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز گفت: استان هرمزگان ازنظر منابع آبی یک استان خشک است که متوسط بارندگی 180 میلی متر در بلند مدت40 ساله و در بعضی سالها 100میلی متر بارندگی داشته است که حدود 60 درصد از بارندگی ها صدمات زیادی را به منابع آبی استان وارد کرده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر از 43 منبع آب زیر زمینی در سطح استان، 38 مورد آن غیر قابل استفاده و ممنوع شده است، اظهار کرد: بهره برداران منابع آب زیر زمینی باید میزان بهره برداری خود را کاهش دهند تا مدیریت در مصرف آب مدیریت شود که متاسفانه اراده ای از طرف مردم و بعضی مواقع مسئولین وجود ندارد .
حیدری افزود: جلسات متعددی برای پیگیری مشکلات آبی کشور اجرا شده اما اتفاقات در بخش آب عمیق و ریشه دارد است و مدت ها طول می کشد که بتوان این مسئله را حل کرد؛ مدیران بخش آب به تنهایی قادر به حداقل رساندن مشکلات نیستند و نیازمند اراده جمعی و ملی است.

شمارش معکوس خشک شدن سد میناب آغاز شد

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای با بیان اینکه 55 درصد آب شرب بندرعباس، بندرخمیر و روستاهای منطقه از ذخیره سد میناب تامین می شود تصریح کرد:در حال حاضر حجم مفید سد استقلال میناب کمتر از سه میلیون متر مکعب است و فقط برای یک هفته می توان برای شرب مردم از این آب استفاده کرد.
وی تاکید کرد: اگر مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند زمان وقوع بحران کم آبی را می توان به عقب انداخت تا شاید با بارندگی هایی که درفصل زمستان اتفاق بیافتد با چالش کم آبی مواجهه نشویم.
حیدری عنوان کرد:با مصرف بهینه منابع آبی موجود و خشکسالی اخیر می توان بحران ها را عقب برانیم تا به بارندگی فصل زمستان بربخوریم.
این مقام مسئول گفت: تذکرات زیادی مبنی بر صرفه جویی داده شده است شاید اما متاسفانه مدیریت مصرفی که باید توسط مردم انجام شود، صورت نگرفته است.
وی قیمت پایین آب را عامل بی توجهی مردم به بحران دانست و اظهار کرد: ما نتوانستیم جایگاه واقعی آب را به مردم نشان دهیم تا مردم صرفه جویی کنند ؛ آب یک کالای اقتصادی است ، اگر ارزش کالای اقتصادی را بتوانیم وصول کنیم مطئمنا در سبد کالای مصرف کنندگان قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای تاکید کرد: اگر تعرفه قیمت آب در بخش کشاورزی و شرب براساس قیمت تمام شده باشد،مصرف پایین می آید و منابع آبی از بین نمی رود.

حیدری افزود:اگر میزان برداشت و تغذیه منابع آب زیر زمینی یکسان باشد همیشه حالت تعادل وجود خواهد داشت اما برداشتها همیشه بیشتر ازتغذیه بوده و منجر به خالی شدن ذخیره آبی می شود.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای با اشاره به سدهای زده شده در استان گفت: این سدها کارشناسی شده و براساس نیاز استان بوده است و هرمزگان هنوز جای برای ایجاد سد دارد.
وی با بیان اینکه براساس دیدگاه سازه ای استان نیاز به تاسیس سد های جدید دارد، اظهار کرد: در سنوات اخیر به دلیل کمبود اعتبار آهنگ حرکت کند شده ونیاز به تامین اعتبار دارد.
حیدری با اشاره به بخش دیدگاه غیر سازه ای گفت: حفاظت کمی و کیفی منابع آب سطحی و زیر زمینی که برای سراسر کشور و به طبع آن برای استان هرمزگان ضرورت دارد و باید به اجرا گذاشته شود.
وی با تاکید بر مدیریت منابع آب زیر زمینی گفت: افت آبهای زیر زمینی باعث نشست زمین می شود که بر بافت شهری را در معرض خطر قرار می دهد و هزینه های سنگینی به مردم و دولت وارد می شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای با اعلام مخالفت در خصوص مصرف آب شرب شهری در بخش های ساختمان سازی و فضای سبز شهری اظهار کرد: پیگیری های جدی شده با فضای سبزصورت گرفته که و به شهرداری اجازه حفر 27 حلقه چاه در سطح شهر داده شده تا از آب شرب شهری استفاده نشود.
وی با بیان اینکه 500 لیترمکعب از آب پساب فاضلاب شهر بندرعباس به شهرداری تخصیص داده شده است، افزود: از طریق شورای فنی تصمیماتی گرفته شده تا مسئله آب ساخت و ساز منتفی شود که باید تا آخر سال انجام شود.

غیر بهداشتی بودن آب شرب بندرعباس تایید نشد

حیدری در خصوص سلامت آب شهر گفت: اداره آب و فاضلاب و به صورت مستمر آزمایش های خود ر انجام می دهد، اگر چنانچه شبکه بهداشت مواردی را ببیند حتما تذکر می دهد.
وی تصریح کرد: تاکنون  سندی بر غیر بهداشتی بودن و آلودگی آب شرب شهر از سوی شبکه بهداشت و آب وفاضلاب منعکس نشده است.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای با اشاره به مکان های توزیع آب تصفیه شده تاکید کرد: آبی که وارد شبکه شهر می شود سالم است ؛ اگر آب ایرادی دارد ما موظف هستیم که آن مشکل را برای همه مردم حل کنیم.
وی با بیان اینکه این مکان ها باعث ایجاد جو روانی و متشنج شدن ذهنیت مردم می شود خاطر نشان کرد: هیچ سازمانی متوالی آن نیست و اعتقاد دارم که باید جمع آوری شوند.