ناس/هشداری برای خانواده ها

ناس (ماده گیاهی)

028076

به گزارش سرویس وب گردی نافذ آنلاین بوموسی، کانون فرهنگی ورزشی بقیةالله منتشر کرد: 5تیر روز جهانی مواد مخدر نام گذاری شده که ما  به بررسی مواد که در سطح شهرستان به فورد نزد نوجوانان وجوانان دیده می شود که زنگ هشداری برای خانواده ها می باشد پرداختیم.
ناس یا نسوار نام یک ماده گیاهی اعتیادآور است، سبزرنگ است و از برگ تنباکو گرفته می‌شود.
کاربرد ناس
ناس، برگ خشک از نوع تنباکو که آن را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلو دهان میان لب و دندان می‌ریزند.و بعضی از ناسی ها هم ناس را با دستمال کاغذی میندازند. نسوار پس از ساخته شدن سبز ر34نگ می‌شود. ناس بیشتر در افغانستان کشت می‌شود و مردم مناطق ایران، بیشتر مناطق افغانستان و پاکستان و قسمت‌هایی از هند، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان از نسوار استفاده می‌کنند[نیازمند منبع]. در سوئد و نروژ از آنجاکه استعمال دخانیات در اماکن عمومی منع قانونی دارد مصرف ناس به شدت افزایش یافته‌است.
استفاده از نسوار را ناس انداختن نیز می‌گویند و مصرف‌کننده ناس را نیز “ناسی” یا ناس‌کش گویند . نسوار یاهمون ناس در جاییی که استفاده میشود (زیر زبان…)بشدت میسوزاند.
ناس یکی از کثیفترین و تهوع‌آورترین موادی است که در دسته مخدرهای توهم‌زا قرار می‌گیرد و هرچند پلیس کشورهای مختلف آن را مخدری مانند سیگار محسوب می‌کند و داشتن آن جرم محسوب نمی‌شود، اما این ماده به خاطر نوع استفاده آن، مواد سازنده‌اش و نوع مصرف‌کنندگانش، در ایران یکی از مفلوکترین و تو سری خورده‌ترین مخدرها به حساب می‌آید.
این ماده که تا همین چند سال قبل در بسته‌های پلاستیکی درب و داغان، شبیه حنا، وارد ایران می‌شد، از برگ درختی به نام بتل به دست می‌آید که در اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، تایوان، کامبوج، ویتنام، لائوس، هند و پاکستان می‌روید. برگ‌هاى آن را اگر تازه باشد، می‌جوند ولی معمول‌ترین شیوه مصرف آن استفاده از خشک کرده آن است.
برگ‌های خشک شده درخت بتل را می‌کوبند، سپس آن را با کمی آشغال مثل خاک سیگار و آهک قاتی کرده و با انگشت می‌چپانند زیر لثه، پس از چند دقیقه مکیدن هم با یک تف غلیظ پرت می‌کنند بیرون؛ فلچ… حالتان به هم خورد؟راستی قیمت بهترین نوعشان هم به اندازه یک آب نبات چوبی نیست؛ قیمتش هم خیلی ارزان و با قیمتی بین 50 تا 300 تا تک‌تومانی به فروش می‌رسد

203486_270

عوارض
دردفعات اول عوارض آن عبارت است ازاحساس سرگیجه و سردرد و تهوع وسایرعوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی‌های کلیوی است.