ورود صنعت برق ایران به سریلانکا

تهران – قرارداد برق رسانی به یک هزار روستای کشور سریلانکا موسوم به پروژه RE8 توسط یک شرکت خصوصی ایرانی با دولت سریلانکا با حضور سفیر ایران در کلمبو امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نافذ آنلاین بوموسی به نقل ازخبرگزاری ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو در روز پنجشنبه ، مطابق این قرارداد که به امضای مدیرعامل صانیر و معاون وزیر نیرو و انرژی سریلانکا رسیده است، شش هزار و 500 کیلومتر خط فشار ضعیف و یک هزار کیلومتر خط انتقال برق 33 کیلوولت با ولتاژ متوسط و پایین احداث و به 180 هزار خانوار مشترک برق رسانی می شود.

کشور سریلانکا با جمعیت 20 میلیون نفری در اقیانوس هند و منطقه آسیای جنوب شرقی واقع است و با اجرای این پروژه علاوه بر صدور خدمات فنی و مهندسی، زمینه ورود صنعت برق ایران به منطقه و کسب سهم قابل توجهی از بازار برق کشور سریلانکا، توسط شرکتهای ایرانی، فراهم می شود.

پروژه RE8 گستره جغرافیایی تمامی 10 استان سریلانکا را پوشش می دهد و فارغ از اهمیت بسزای آن برای دولت سریلانکا و رفاه مردم آن کشور، به عنوان ابزاری برای تضمین حضور بلندمدت صنعت برق ایران در سریلانکا، حائز اهمیت است.

مبلغ این پروژه بیش از 106 میلیون دلار است که در قالب اعتبار و توسط بانک توسعه صادرات ایران تامین و توسط صندوق ضمانت صادرات پوشش بیمه ای داده خواهد شد. این پروژه در مدت 36 ماه پس از تامین اعتبار آن به انجام می رسد.

مذاکرات مربوط به این قرارداد از یکسال پیش بین شرکت صانیر و وزارت نیرو و انرژی سریلانکا آغاز و در آخرین سفر رئیس جمهوری کشورمان به سریلانکا، اعطای تسهیلات مالی آن مورد تاکید قرار گرفت و در تاریخ هفتم خرداد ماه سال جاری کابینه سریلانکا جزئیات فنی، مالی قرارداد را به تصویب رساند.