حماسه ۹ دی و رویکرد قابل تقدیر صدا وسیما

صدا و سیما امسال در حرکتی قابل تقدیر موفق شد در سالگرد حماسه نهم دی سه تله فیلم ،چند فیلم مستند خوش ساخت و چندین برنامه و ویژه برنامه را تولید و روانه پخش کند.


معمولا در هر جامعه ای اتفاقات و وقایع اجتماعی و سیاسی دستمایه ساخت و تولید انواع محصولات فرهنگی و هنری از کتاب گرفته تا تابلوی نقاشی و فیلم و …میشود و اتفاقا اغلب متخصصان و اهالی فن هم متفق القولند که آثار هنری که با فاصله ای نسبی از یک رویداد اجتماعی سیاسی تولید می شوند معمولا خوش ساخت تر و تتاثیرگذارتر از آثاری خواهند بود که درست در آن مقطع خاص شکل می گیرد و آفریده می شود.

در کشور ما هم چند واقعه و رویداد ملی و اجتماعی و سیاسی وجود دارد که بزرگترین آنها را شاید بشود انقلاب اسلامی،دفاع مقدس و این اواخرحماسه نهم دی دانست.

یعنی نهم دی یکی از سه واقعه مهم ملی و میهنی است که در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ عیان کرده است.

در این میان روند مواجهه هنرمندان با این سه واقعه با گذشت زمان بهتر و بهتر شد. به این صورت که  در مورد “پیروزی انقلاب اسلامی” نحوه مواجهه هنرمندان با موضوع انقلاب اسلامی با رویکردی مقطعی و گذرا همراه بود و این یعنی شروعی طوفانی و فروکش کردن یکباره…در واقع  همزمان با پیروزی انقلاب یکباره تعداد زیادی  فیلم عمدتا سطحی و نقاشی و کتاب و .. تولید شد و این رویکرد طوفانی یکباره فروکش کرد. چند سال بعد هم ادبیات و هنر انقلاب در چنان برهوتی افتاد که صدای همه در آمد و فریاد که: پس جای هنر و ادب انقلاب کجاست؟ و از آن پس بود که جشنواره داستان انقلاب شکل گرفت و آرام آرام دوباره گرایش به تولید آثار هنری پیرامون انقلاب بوجود آمد …

دفاع مقدس اگرچه وضعش کمی معقول تر از ادب و هنر انقلاب است اما باز هم وضعیتی تقریبا مشابه با همان دارد.

اما رویکرد هنرمندان به سومین حماسه ملی گویا شکلی بهتر و درست تر داشته است. نگاهی به آثار پخش شده از رسانه ملی در سومین سال بزرگداشت این حماسه بزرگ نشان از جهد هنرمندان و اهالی فرهنگ به حرکتی آهسته، پیوسته ، معقول و منطقی حول این حماسه بزرگ دارد.

صدا و سیما امسال در حرکتی قابل تقدیر موفق شد در سالگرد حماسه نهم دی سه  تله فیلم ،چند فیلم مستند خوش ساخت و چندین برنامه و ویژه برنامه را تولید و روانه پخش کند؛ حرکتی که اگر با همین جدیت ادامه یابد می توان در آینده ای نزدیک شاهد تولید آثاری فخیم و خوش ساخت در این زمینه باشیم.

انتهای پیام /