پیوستن نخستین محقق ایرانی به جمع دانشمندان بین‌المللی علوم انسانی

استاد دانشگاه خوارزمی عنوان نخستین دانشمند بین المللی ایران را در حوزه علوم انسانی به خود اختصاص داد.

13495.JPG

یه گزارش پایگاه اطلاع رسانی نافذ آنلاین بوموسی به نقل ازایسنا، بر اساس داده های موجود در پایگاه ESI) Essential Science Indicators )، دکتر حمیدرضا جمالی مهموئی، عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی در بازه زمانی ژانویه 2002 تا آخر دسامبر 2012، با دریافت 246 مورد استناد به مقاله، به عنوان نخستین دانشمند بین المللی ایران در شاخه علوم اجتماعی و به طور کلی در حوزه علوم انسانی شناخته شد.

 

ESI یکی از پایگاه های اطلاعاتی تولید شده توسط موسسه تامسون رویترز است که همه ساله فهرستی مشتمل بر یک درصد دانشمندان بین المللی برتر را بر اساس استنادات دریافتی منتشر می کند.

 

بر اساس آخرین گزارش ESI، دکتر جمالی با کسب رتبه بین المللی 3553 تنها و اولین دانشمند ایرانی بوده که موفق شده به یک درصد برتر محققان علوم اجتماعی دنیا راه یابد.

 

دکتر حمیدرضا جمالی، استادیار و مدیر گروه آموزشی علم اطلاعات و دانش شناسی و مؤلف کتاب «سنجش اثر پژوهش در علوم پزشکی: الگوها و روش‌ها» است و ترجمه دو کتاب – نویسنده همکار یک کتاب انگلیسی، 43 مقاله ISI از سال 2004 تاکنون، هفت مقاله پژوهشی و یک مقاله دایره المعارفی را در کارنامه علمی خود دارد.

 

این محقق جوان که در سال 1371 تحصیلات دوره متوسطه را به پایان برده، دانش آموخته کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان (1375)، کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی، دانشگاه تهران (۱۳۷۸) و دکتری علم اطلاعات از کالج دانشگاهی لندن (۱۳۸۷) است.