سه فضانورد ایستگاه فضایی به زمین بازگشتند

کپسول سایوز حامل سه نفر از خدمه ایستگاه بین المللی فضایی که 5 ماه را در مدار زمین سپری کرده بودند امروز سه شنبه 24 اردیبهشت ماه در دشتهای قزاقستان فرود آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نافذ آنلاین بوموسی به نقل از مهر، کریس هدفیلد فضانورد کانادایی، توماس مارشبرن فضانورد آمریکایی و رومن روماننکو کیهان‌نورد روسی در جنوب شهر ژزقازغان، قزاقستان در ساعت 8:31 صبح به وقت محلی فرود آمدند.

تصاویر زنده تلویزیون ناسا نشان می داد که کپسول TMA-07M سایوز به آرامی به واسطه چتر نجات در دشتهای آفتابی و زیر آسمان صاف فرود آمد. هلی کوپترهای جستجو و نجات در نزدیک زمین درحال تردد بودند تا اقدامات بهبودی سریع را برای فضانوردان انجام دهند.

پس از فرود، گروه های نجات به سرعت به یاری خدمه ایستگاه فضایی که لباسهای فضایی حجیم بر تن داشته شتافتند تا به آنها کمک کنند که از دریچه باریک کپسول خارج شوند. سپس فضانوردان روی صندلیهایی که پشت خوابیده دارند قرار گرفتند تا بدن آنها پس از 146 روز اقامت در فضا خود را با گرانش زمین تطبیق دهد.

این سه فضانورد درحالی که خنده بر لب داشتند با مقالات رسمی سازمانهای فضایی و پزشکانی که وضعیت آنها را بررسی می کردند، گفتگو کردند.

هدفیلد در این مدت فرماندهی ایستگاه فضایی را بر عهده داشت. این مهندس و خلبان 53 ساله از میلتون، اونتاریو نخستین فضانورد حرفه ای کانادا بوده که در ایستگاه فضایی زندگی کرده است و نخستین کانادایی بوده که مسئولیت ایستگاه فضایی را عهده دار بوده است.

این فضانوردان پس از فرود تلفنهای سریعی به خانواده های خود زده و آنها را از سلامت خود مطلع کردند.

ظرف دو هفته آینده سه فضانورد دیگر به سه خدمه ای که در ایستگاه فضایی مانده اند، ملحق خواهند شد.