دخالت نهادهای غیر مسوول و بی برنامگی به حوزه اکران سینما در سال ۹۱ صدمه زد

تهیه کننده فیلم سینمایی ˈمن مادر هستمˈ گفت: دخالت نهادهای غیر مسوول و بی برنامگی بزرگترین مشکل سینما در بخش اکران بود و ادامه این روند در سال آتی به هنر هفتم صدمه می زند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نافذ آنلاین بوموسی به نقل از ایرنا،سیدغلامرضا موسوی روز یکشنبه افزود: مشکلات و کمبودهایی که در سال 90 در سینما وجود داشت در سال 91 نیز تکرار شد.

وی یادآور شد: بی برنامگی در حوزه اکران بزرگترین معضل سینما در سال 91 بود و دست اندرکاران برای اکران فیلم ها و مسایل سینما هیچ برنامه ای نداشتند.

تهیه کننده فیلم سینمایی من مادر هستم توضیح داد: از منظر مدیریتی، وضعیت سینمای ایران در سال 91 در اکران به جایی رسید که برخی نهادها همچون حوزه هنری به خود اجازه دادند که در امور و مسوولیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دخالت کنند.

موسوی ادامه داد:بسیاری از فیلم های سینمایی در سال 91 از اکران محروم شده و حتا حوزه هنری کار را به جایی رساند که در ممیزی برخی فیلم ها دخالت کرده و به فیلمسازان پیشنهاد حذف چند سکانس از آثارشان را داد که این مصداق بارز دخالت در امور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به گفته وی، اکران فیلم های سینمایی در نیمه دوم سال 91 به دلیل مسایل اقتصادی با شرایط دشوارتری روبه رو و این روند در نهایت به افت مخاطبان سینما منجر شد.

تهیه کننده فیلم سینمایی بغض گفت: بخش خصوصی به دلیل رفتارهای فراقانونی حوزه هنری و شهرداری در اکران، امنیت خود را از دست داد و سرمایه گذاران این بخش برای فعالیت در عرصه سینما دچار تزلزل شدند.

موسوی توضیح داد: همچنین این رفتارها سبب شد وزارت ارشاد و معاونت سینمایی با ریزبینی بیشتری اقدام به صدور پروانه ساخت و نمایش برای آثار سینمایی کرده و این امر سبب شد خطوط قرمز در صدور مجوز تولید و نمایش آثار سینمایی بیشتر شود.

تهیه کننده فیلم بغض ادامه داد:این شرایط سبب شد تولیدات دولتی جای تولیدات بخش خصوصی را بگیرد و نام برخی نهادها که سرمایه تولید برخی فیلم ها را پرداخت کردند در تیتراژ آنها ذکر نشود.